Koszty związane z usunięciem awarii

W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami w kwestii odpowiedzialności za stan techniczny i utrzymanie przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych informujemy, że:

  • zgodnie z art. 15 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej na własny koszt zapewnia realizację przyłącza oraz studni wodomierzowej (lub pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego);
  • Charakter techniczny przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych powoduje, że stanowią one odrębne od sieci rzeczy ruchome (nie są jej częściami składowymi). To samo  dotyczy kwestii posiadania, o ile bowiem urządzenia, nawet stanowiące własność odbiorców, służą przede wszystkim przedsiębiorstwu, o tyle przyłącza służą przede wszystkim odbiorcy, nawet jeśli technicznie, jak orzekł Sąd Najwyższy, wchodzą w skład sieci.
  • ZECWiK ponosi koszt budowy urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych (sieci), przewidzianych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ponadto ZECWiK ponosi koszt nabycia, zainstalowania i legalizacji wodomierza głównego na przyłączu;
  • koszt naprawy, konserwacji, wymiany przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych, a także usuwania skutków awarii przyłączy (np. demontaż, montaż kostki brukowej) należy do ich właściciela czyli Odbiorcy Usług;
  • w przypadku gdy podczas usuwania awarii koniecznym będzie odcięcie dostawy wody należy bezzwłocznie powiadomić o tym fakcie ZECWiK (zabronionym jest samowolne zakręcanie wody na zasuwach sieciowych)

Definicja przyłącza wodociągowego została dokładnie określona w art. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków:

  • przyłącze wodociągowe – odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową
    z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym;
  • przyłącze kanalizacyjne – odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości.
  • Ideą ustawy i rozporządzenia jest indywidualizacja kosztów świadczenia usług tak, by eliminować sytuacje, w  których ogół odbiorców finansuje świadczenia na rzecz poszczególnych odbiorców w zakresie utrzymania ich przyłączy powoduje np. obciążenie ogółu gospodarstw domowych kosztami utrzymania przyłączy zaopatrujących w wodę odbiorców przemysłowych. Wydaj się zatem, że rzeczywiście niezgodne ze społecznym odczuciem słuszności byłoby właśnie przejęcie przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne odpowiedzialności finansowej za utrzymanie wszystkich przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, gdyż prowadziłoby do przerzucenia kosztów indywidualnych odbiorców na ogół mieszkańców, czego żadną miarą nie można by uznać za  ochronę konsumentów.
  • W związku z powyższym odbiorcy usług są odpowiedzialni za przyłącza, ich stan techniczny oraz usuwanie awarii (ponoszenie ich kosztów).

Większość z przyłączy na terenie naszej gminy powstało w latach 70 i 80 tych ubiegłego wieku. Zazwyczaj są to instalacje wykonane z rur stalowych, których żywotność, z uwagi na podatność na korozję, jest krótka. Nie warto czekać, aż nastąpi awaria i będzie konieczność wykonywania remontu instalacji oraz usuwania skutków awarii. Dlatego też apelujemy o przegląd przyłączy oraz o utrzymanie ich w należytym stanie technicznym.

Właścicieli nieruchomości, którzy chcieliby wykonać nowe bądź zmodernizować stare przyłącze, zapraszamy do ZECWiK, nasi pracownicy pomogą Państwu dopełnić wymagane prawem formalności