Niska temperatura może uszkodzić wodomierz zwłaszcza, gdy znajduje się on w nieogrzewanej piwnicy lub studni.

news2
Wyłączenie wody na SUW w Choroszczy 28 listopada godz.21.00
26 listopada 2018
wodomierz
Konieczna wymiana podliczników po okresie legalizacji we wsi Klepacze oraz Porosły!
17 stycznia 2019
Pokaż wszystko

Niska temperatura może uszkodzić wodomierz zwłaszcza, gdy znajduje się on w nieogrzewanej piwnicy lub studni.

wodomierz

Choć tegoroczna zima nie należy do najmroźniejszych, nieco chłodniejsze dni przyjdą w następnych tygodniach. Niskie temperatury mogą mieć wpływ na pracę wodomierzy zainstalowanych w nieogrzewanych pomieszczeniach.

W wyniku awarii urządzenia może bowiem dojść do rozszczelnienia instalacji wodociągowej, zalania pomieszczeń, a nawet przerwy w dostawie wody.

Jeżeli wodomierz znajduje się wewnątrz budynku, należy sprawdzić szczelność okien i drzwi oraz zadbać o ocieplenie pomieszczenia tak, by mroźne powietrze nie przenikało do środka. Sam wodomierz powinno się owinąć materiałem izolującym, np. szmatami, starym kocem, gazetami lub wełną mineralną czy matą izolacyjną.

Warto zabezpieczyć odsłonięte przewody wodociągowe narażone na działanie niskich temperatur, np. przy pomocy styropianu lub osłony z pianki poliuretanowej.

Jeżeli wodomierz znajduje się w studzience, należy sprawdzić szczelność pokrywy, a jeśli nie jest szczelna – uzupełnić ubytki np. pianką montażową. Studzienka powinna zostać uprzątnięta, a zalegająca w niej woda – usunięta.

Przed mrozem należy zabezpieczyć także sieć sezonową, np. ogrodową. Trzeba odwodnić instalację i zamknąć dopływ wody. W przeciwnym razie może ona zamarznąć i rozsadzić rury, co wiąże się z kosztownymi naprawami.

Za prawidłowe działanie zestawu wodomierzowego i wewnętrznej instalacji wodociągowej odpowiada użytkownik. Jeżeli więc dojdzie do uszkodzenia urządzenia, należy skontaktować się z pogotowiem wodociągowym.